DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁYWielkimi krokami nadchodzi czas na poszukiwania wymarzonej szkoły przez absolwentów podstawówek - to niezwykle ważny moment w życiu każdego młodego człowieka świadomie planującego swoją przyszłość.
Aby ułatwić im podjęcie decyzji i dokonanie słusznego wyboru, drzwi ZS w Reszlu, które zawsze są gościnne, 10 kwietnia otworzyły się jeszcze szerzej.
Tego dnia uczniowie klas ósmych z Zespołów Szkolno – Przedszkolnych w Reszlu, Bisztynku, Sępopolu oraz Szkół Podstawowych w Sątopach, Grabnie i Sorkwitach mieli okazję poznać wszystkie najskrytsze miejsca naszej placówki oraz zdobyć najistotniejsze informacje o życiu i funkcjonowaniu szkoły.
Dzień rozpoczął się od powitania zebranych gości przez Dyrektor Zespołu Szkół w Reszlu Panią Julitę Woźniakowską, która zapowiedziała liczne atrakcje przygotowane specjalnie dla nauczycieli i uczniów odwiedzających szkół.
Nie zabrakło też spontanicznej autoprezentacji szkolnego pupila jakim jest nasz wspólny kot Maciejka, która musiała pojawić się tam, gdzie zebrała się liczna grupa ludzi
Następnie członkowie Samorządu Uczniowskiego wcielili się w rolę przewodników i z grupami tegorocznych absolwentów szkół podstawowych, ruszyli zwiedzać wszystkie budynki wchodzące w skład kompleksu ZS w Reszlu. Podczas wspólnego przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi salami i atrakcjami, ósmoklasiści mieli okazję zapytać o najistotniejsze dla nich kwestie oraz poznać specyfikę placówki.
W budynku sportowym pracownie znajdujące się na piętrze, połączyły siły. Każdy z gości potwierdził swoją obecność, maczając własny kciuk w kolorowej farbie i pozostawiając ślad na „liście obecności” oraz podpisując się imieniem lub ksywką. Następnie oglądali pracownie, poznali nauczycieli uczących w tych salach i mieli okazję przybliżyć sobie kierunki kształcenia. Następnie czekały na nich wyzwania, w których wzięli udział najodważniejsi. Ósmoklasiści musieli się zmierzyć z odczytaniem fragmentu Inwokacji z ustami wypełnionymi bułką tartą a następnie sprawdzić, co kryły tajemnicze doniczki – a jak wiadomo, nigdy nie można być pewnym, co mogą zawierać miejsca, których okiem nie da się dojrzeć ;) Ostatnim, niełatwym zadaniem „na piętrze” było zarzucenie wędek, przez przedstawicieli grupy, w bezdenną otchłań, by wyłowić trochę słodkości dla swoich współtowarzyszy.
W dolnej części budynku uczniowie klasy pożarniczej przygotowali pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, czyli natychmiastowe czynności podejmowane przez pierwszych świadków zdarzenia mające na celu ratowanie życia oraz pokaz RKO, czyli resuscytacji krążeniowo oddechowej, by ewentualnym poszkodowanym przywrócić spontaniczne krążenie i oddech, tak często ratujące życie. Ósmoklasiści dowiedzieli się również na czym polegają dodatkowe zajęcia w liceum o profilu pożarniczym, czyli o edukacji pożarniczej oraz ratownictwie medycznym.
Kantorek wuefistów tego dnia we władanie przejęły uczennice szkoły branżowej w zawodzie sprzedawca, które odpowiadały na pytania zainteresowanych wyborem tej profesji oraz przedstawicielek zawodu fryzjer, które zaprezentowały swoje umiejętności na koleżankach i ewentualnych, odważnych przyszłych uczennicach ZS.
W pracowni matematycznej uczniowie ósmych klas, podzieleni na małe grupy, mogli stawić czoła z pozoru łatwym łamigłówkom „zapałkowym”. Jednak ich rozwiązania wymagały kreatywnego myślenia i współpracy, co wzbudziło entuzjazm i duże zaangażowanie. Ta klasyczna łamigłówka matematyczna, polegająca na przesuwaniu zapałek by stworzyć prawidłowe równanie, okazała się być fascynującym wyzwaniem.
W „katedrze graficznej" prowadzący zajęcia zaproponował gościom cięcie i bigowanie, czyli zginanie wydrukowanej ulotki. Nagrodą dla uczniów, którzy owo zadanie wykonali najlepiej, był kalendarz, który jeszcze cieplutki wyszedł spod graficznej drukarki. Okazało się, że wśród gości były niezwykle utalentowane jednostki, gdyż w każdej grupie objawiły się osoby chętne, którym udało się wykonać zadania nie gorzej niż naszym grafikom.
W pracowni języka polskiego na oglądających szkołę czekały przygotowane rozsypanki wyrazowe zawierające lata przyznania, imiona, nazwiska i rodzaj literatury uprawianej przez polskich noblistów. W każdej grupie kandydatów ktoś rozwiązywał zadanie samodzielnie lub w mało licznej grupie – wszyscy odnieśli sukces.
W sali grafiki i poligrafii cyfrowej było przygotowanych osiem stanowisk komputerowych, przy których czuwali nasi uczniowie pokazujący co można zrobić w ramach grafiki na komputerach. Natomiast dwóch operatorów obsługiwało niezwykłe maszyny, dzięki którym można wydrukować i uszlachetnić, np. kubki, zakładki, ulotki, wizytówki, itp.
Goście otrzymali różne gadżety, np. zakładki do książki promujące naszą szkołę. Ponadto mieli okazję obejrzeć wystawę Digital Painting.
Uczeń Rafał Nikończuk przygotował grę Minecraft zawierającą budynek naszej szkoły, dzięki której będzie można poruszać się po naszej placówce wirtualnie oraz wchodzić w interakcję z innymi graczami - ta gra bardzo integruje graczy i zachęca do odwiedzenia szkoły. Przewidywany czas jej uruchomienia to 17.04.2024.
W bibliotece uczniowie ósmych klas zostali poinformowani o funkcjonowaniu wypożyczalni i jej zasobach. Mogli także obejrzeć kroniki szkoły oraz poczęstować się słodkościami.
Niezwykle istotnym miejscem dla znacznej części społeczności szkolnej stanowi internat. Właśnie tam wychowawcy przygotowali dla odwiedzających słodki poczęstunek w świetlicy oraz zaprezentowali krótki filmik z życia internatu. Następnie starsza młodzież oprowadzała każdą z grup po budynku, prezentując poszczególne miejsca- pokoje, łazienki, aneksy kuchenne, świetlicę, stołówkę, klub. Zaprezentowane zostały także koła zainteresowań: sportowe, szachowe, gier planszowych, kulinarne, kronikarskie, które są prowadzone w wolnym czasie przez wychowawców. Ósmoklasiści poznali również wydarzenia, harmonogram dnia oraz zasady panujące w internackiej społeczności.
Ogromne wrażenie na odwiedzających wywarła wizyta w Warsztatach Szkolnych gdzie nauczyciele zawodu i uczniowie technikum technologii drewna oraz szkoły branżowej I stopnia w zawodzie stolarz zaprezentowali możliwości parku maszynowego. Instruktorzy wraz z uczniami naszej szkoły zaprezentowali sposoby obróbki drewna, w tym piłowanie, frezowanie i toczenie. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności majsterkowania podczas konkursu wbijania gwoździa na czas. Wszyscy brali udział w profesjonalnym pokazie elektronarzędzi firmy FESTOOL ułatwiających codzienną pracę z drewnem.
Za aktywny udział w przygotowanych atrakcjach goście otrzymywali różnego typu emblematy, które uprawniały ich do udziału w losowaniu nagród, które nasza placówka pozyskała dzięki uprzejmości licznych sponsorów, których śmiało możemy nazwać przyjaciółmi szkoły.
Ogromne podziękowania należą się wszystkim, którzy przyczynili się do uatrakcyjnienia Dnia Otwartego Szkoły.