Samorząd Uczniowski 2021/22 już działa!
Jak co roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję zadeklarowania swojego udziału w pracach Samorządu Uczniowskiego. Działalność tego organu obejmuje wiele projektów i zadań na rzecz szkoły. Członkowie reprezentują interesy wszystkich uczniów szkoły wobec rodziców i nauczycieli. Z dużą dozą pewności można stwierdzić, iż i w tym roku uzbierała się super gromadka działaczy, osób niezwykle kreatywnych, odpowiedzialnych i dojrzałych w podejmowaniu się stale pączkujących pomysłów. Za nami wybory na przewodniczącego SU, w których udział wzięło 196 uczniów naszej szkoły. Wyniki głosowania przedstawiają się następująco:
- Przewodnicząca SU – A.P.H. T. Scheiba – kl. III TIp ( 75 głosów)
- Z-ca przewodniczącej – M. Sańko – kl. I BS (27 głosów)
- Skarbnik – A.Jurzyk – kl. III TIp (22 głosy)
Przypominamy naszym uczniom, iż każdy ma prawo wpływać na to, co dzieje się w szkole. To uczniowie decydują, jakimi sprawami zajmuje się samorząd, dlatego pole działania jest właściwie nieograniczone. Zachęcamy do wspólnych inicjatyw, do zgłaszania pomysłów naszym samorządowcom.
A w roku szkolnym 2021/22 w skład SU weszli:
B. Cwynar, K. Jachnowicz, N. Jakubiak, A. Jurzyk, K. Konopka, I. Kułakowska, M. Korzeniewska, J. Lewandowski, M. Lisek, W. Łazarska, K. Nowińska, J. Samotyha, M. Sańko, A. Scheiba, N. Stankiewicz, M. Wodnicki oraz N. Zalewska.
Zgodnie z Regulaminem SU do zadań jego członków należą:
- 1) dbałość o dobre imię szkoły, honor szkoły, kontynuowanie tradycji szkoły;
- 2) motywowanie uczniów do wypełniania obowiązków szkolnych;
- 3) przedstawianie kadrze kierowniczej szkoły opinii i potrzeb koleżanek i kolegów;
- 4) pełnienie roli rzecznika interesów uczniowskich;
- 5) organizowanie pomocy koleżeńskiej uczniom z trudnościami w nauce;
- 6) zapobieganie konfliktom między uczniami, rozstrzyganie i zgłaszanie ich opiekunowi i dyrektorowi;
- 7) zgłaszanie uczniów do wyróżnień i nagród;
- 8) organizowanie prac społecznie użytecznych w szkole i środowisku.
Samorząd wydaje także opinie we wszystkich sprawach szkoły, a w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:
- 1) prawo do zapoznania się z programami nauczania;
- 2) prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
- 3) prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiającego zachowanie właściwych proporcji, między wysiłkiem szkolnym, a możliwością rozwijania własnych zainteresowań;
- 4) prawo do wydawania gazety szkolnej i prowadzenia Spółdzielni Uczniowskiej;
- 5) prawo wyboru i odwołania nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu na okres kadencji samorządu, w porozumieniu z dyrektorem szkoły ;
- 6) wydanie pisemnej opinii o nauczycielach podlegających ocenie, na wniosek dyrektora szkoły;
- 7) wydawanie pisemnej opinii o uczniu, w stosunku do którego podjęto postępowanie o skreśleniu z listy uczniów.
Grupa opracowała już harmonogram imprez i uroczystości szkolnych. O każdej z nich na bieżąco będziemy informować społeczność szkolną poprzez ogłoszenia i plakaty w budynku szkolnym, na stronie szkoły, na FB oraz szkolnym Istagramie.
Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do naszych inicjatyw. Przed nami już w nadchodzącym tygodniu Dzień Chłopaka. 30 września odbędzie się Szkolny Turniej w Piłkę Siatkową. Czekamy na drużyny poszczególnych klas lub mieszane. Zgłoszenia u p. Subocza lub p. Gamdzyka. Do 4 października trwa konkurs na plakaty związane z krajami europejskimi z okazji Europejskiego Dnia Języków przypadającego 26 września. Prace można nadsyłać lub przynieść do nauczycieli języków obcych. Szczegóły na plakacie promocyjnym. Naszym Samorządowcom życzymy codziennej satysfakcji, niekończących się pomysłów i dużo radości podczas pracy w zespole.
Julita Woźniakowska – opiekun SU