Z historią w tle
Miniony tydzień w naszej szkole przebiegł pod znakiem historii. A wszystko za sprawą współpracy z Centrum Biblioteczno - Kulturalnym w Kętrzynie. Jego dyrektor - p. Tadeusz Korowaj - był naszym gościem dwukrotnie, a to nie koniec jego odwiedzin u nas. Pierwsza wizyta związana była z otwartą 5 listopada wystawą „Bo partyzantem być to honor”. Ukazuje ona historię pochodzących z Kurpiowszczyzny dwóch braci Jana i Henryka Duda, żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Potomkowie Jana żyją na terenie powiatu kętrzyńskiego i to właśnie dzięki ich pomocy przygotowana została ekspozycja. Chętni uczniowie uczestniczący w spotkaniu otrzymali publikację dotyczącą przeżyć obu bohaterów. Publikacja ta powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Niezwykle istotną osobą, bez której nigdy nie usłyszelibyśmy historii obu braci, jest ich wnuczka p. Aneta Duda – Bejnarowicz, która jest autorką wydanej publikacji, do której również dostarczyła zdjęcia i materiały z archiwów rodzinnych. Pani Aneta przybyła do naszej szkoły z dyrektorem centrum oraz całą ekspozycją, dzięki czemu nasi uczniowie mogli zapoznać się z jej treścią. W sam temat żołnierzy wyklętych wprowadził publikę p. T. Korowaj, natomiast p. Aneta opowiedziała o swoich dziadkach i oprowadziła naszą młodzież po wystawie.
Druga wizyta p. T. Korowaja stanowiła pierwszą część wykładu dotyczącego „Historii powiatu kętrzyńskiego”. Ponieważ Centrum Biblioteczno – Kulturalne (CBK) posiada w swojej ofercie kilka multimedialnych prelekcji dotyczących dziedzictwa kulturowego powiatu kętrzyńskiego, skorzystaliśmy z tej możliwości, dając naszej młodzieży okazję do poznania przeszłości swojej małej ojczyzny. Sięgnęliśmy dziedzictwa Prusów na terenie Barcji, pierwszych stałych mieszkańców dzisiejszego powiatu kętrzyńskiego, następnie dotknęliśmy tematu kolonizacji terenu w okresie państwa zakonnego. Już za tydzień druga część wykładu, podczas której poruszone zostaną tematy, dotyczące początków oraz rozwoju wsi i miast, powstania majątków ziemskich, reform agrarnych na początku XIX wieku, przemysłu rolno-spożywczego, a także ukształtowania się dzisiejszego krajobrazu architektonicznego powiatu.
Serdecznie dziękuję warsztatom szkolnym, w szczególności p. Robertowi Mieszkowskiemu za przygotowanie pięknej pamiątki dla naszego gościa.