”Invest on Teenagers” we Francji
Wyjazd reszelskich nauczycieli i uczniów do Nimes we Francji w ramach projektu Comenius ”Invest on Teenagers”
W dniach 20-25.11.12 odbyło się spotkanie projektu Comenius ”Invest on Teenagers” we Francji. Polskę miały zaszczyt promować Majka Legin, Aleksandra Rakieć, p. Barbara Samborska, p. Anna Jałoszewska i p. Krzysztof Jelisiejew.
Trudno jest opisać w jednym artykule, co się tam wydarzyło…
Grupa opiekunów mieszkała w hotelu, a uczniowie u rodzin osób uczestniczących w projekcie z Francji. Oczywiście rodziny stanęły na wysokości zadania i bardzo serdecznie nas przywitały. W dniu 20.11 dojechaliśmy ok. godziny 20.00 i zakwaterowaliśmy się w przeznaczonych dla nas miejscach.
Następnego dnia zostaliśmy zapoznani z resztą uczestników projektu z Niemiec, Francji, Włoch, Turcji i Hiszpanii. Zwiedzaliśmy miasto Nimes. Mieliśmy okazję zobaczyć takie zabytki jak The Roman Arena, La Maison Carrée - Square House, Jardins de la Fontaine oraz the Magna Tower. Tego dnia odwiedziliśmy również ratusz i wysłuchaliśmy przemówienia burmistrza miasta Nimes.
W dniu 22.11 zaczęliśmy dzień od prezentowania swojego kraju, szkoły i miasta. Wydaje nam się, że sami dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na temat swojego kraju przygotowując prezentacje. Po południowym lunchu każdy kraj miał okazje dowiedzieć się wiele o innych narodowościach i pokosztować przekąsek uznawanych za tradycyjne w danym kraju . Degustacja trwała długo ze względu na różnorodność smaków jak i znajdujące się tuż obok przekąsek informacje o krajach. Wieczorami również nie było czasu na nudę - integrowaliśmy się z korespondentami Comeniusa poza szkołą, wspólnie szliśmy na kręgle lub na grę laserami, by miło spędzić czas zupełnie poza projektem.
23.11 uczniowie z krajów partnerskich mieli możliwość uczestnictwa w lekcjach, które odbywały sie w szkole Lycée Philippe Lamour w Nimes. Wybraliśmy się na lekcję języka niemieckiego oraz nauki ścisłe. Jak się okazało, lekcja nauk ścisłych (biologia, chemia) wygląda zupełnie inaczej, niż w naszej szkole. Budynek posiada pracownie chemiczne, które pozwalają na wykonywanie ciekawych doświadczeń własnoręcznie, co sprawia, że lekcja staje sie ciekawsza. My także miałyśmy okazję do zrobienia doświadczenia chemicznego za pomocą różnych substancji, które miały stworzyć całość.
Następnie udaliśmy się na halę sportową, gdzie zorganizowany został turniej badmintona. Niektórzy mieli styczność z tym sportem po raz pierwszy, co nas nieco zaskoczyło. Bardzo zabawne były początki uczestników, którzy pierwszy raz trzymali rakietę w ręku, ale przecież każdy z nas kiedyś zaczynał od zera :) Nasz kraj popisał się dobrą kondycją sportową, umiejętnościami, ale przede wszystkim dystansem i poczuciem humoru. Nasze grono pedagogiczne również uczestniczyło w rozgrywkach, więc każdy z nas bardzo miło spędził czas. Po męczących rozgrywkach sportowych przyszedł czas na chwilę odpoczynku przy kawie w szkolnej kafeterii.
Tego dnia zostało również wybrane przez opiekunów logo Comeniusa. Ku naszej radości wygrało logo z Polski, niemal jednogłośnie!!! Jednak nie tylko praca nad projektem miała miejsce tego dnia. Wieczorem wszyscy zebrali się w szkolnej kafeterii, aby się zrelaksować, zintegrować i zakosztować francuskiego jedzenia, jakie przygotowali nam rodzice partnerów z Francji. Były tańce, wspólna zabawa i podziękowania – niesamowite wrażenia, cudowne wspomnienia:)
W dniu 24.11 już rano wyruszyliśmy na wycieczkę po okolicznych miejscowościach, podziwialiśmy piękne zabytki i cenione przez turystów miejsca, które zostały również docenione przez nas. Udaliśmy się na typowy w południowej Francji rynek, gdzie mogliśmy spróbować oraz poczuć prawdziwy zapach francuskiego sera, wyrobów mięsnych bądź świeżej bagietki. Najbardziej chyba spodobał nam się akwedukt Pont du Gard - zachowany w dolinie rzeki odcinek zbudowanego przez Rzymian akweduktu prowadzącego wodę ze źródeł w Uzès do Nîmes. Piękne widoki wywarły na nas ogromne wrażenie. Natomiast miasto Avignon wydaje się być niezmienione od czasów średniowiecza, kiedy rezydował tu papież. Pośród kamiennych murów trudno jest uwierzyć, że to 21 wiek. I to był ostatni punkt programu naszej wizyty we Francji, wiedzieliśmy, że po powrocie do Nimes będziemy musieli się rozstać, pełni radości, ze tak wiele razem doświadczyliśmy, ale i smutku, ze nasza wspólna przygoda dobiega końca.
Wracając autobusem każdy zdawał sobie sprawę ze nasz pobyt we Francji dobiega końca. Z niektórymi osobami widzieliśmy się już po raz ostatni. Przez te 5 dni nawiązaliśmy niesamowicie bliski kontakt. Potrafiliśmy dzielić się ze sobą nie tylko wiedzą na temat naszego kraju, lecz również zaczęliśmy otwierać się na nasze prywatne sprawy które nie dotyczą projektu. Przez te kilka dni spędzonych razem nauczyliśmy się wiele. Pierwszą najważniejszą rzeczą jest chyba tolerancja i dzielenie się z innymi naszymi doświadczeniami. Zaczynamy odnajdywać w naszym życiu nowe wartości wcześniej nam nieznane. Młodzi ludzie powinni korzystać z możliwości, jakie dają im takie projekty jak „Invest on Teenegers”. Pozwala on na złamanie barier językowych oraz walczenie ze stereotypami. Nie tylko uczymy się nieznanej nam wcześniej kultury, ale innego stylu życia... innego od naszego. Takie wydarzenia dają nam wspomnienia do końca życia. a może nawet przyjaciół, jak stało się w naszym przypadku już po pierwszym wyjeździe do Francji.
Jesteśmy wdzięczni za danie nam tak wielkiej szansy uczestnictwa w tym projekcie. Możemy spokojnie powiedzieć, że ten wyjazd w dużej mierze zmienił nasz pogląd na ludzi i otoczenie. Z nadzieją patrzymy w przyszłość, aby takich projektów było więcej i dawały szanse innym nastolatkom na rozwój samego siebie i swoich możliwości.
Uczennice Zespołu Szkół im. M. Rataja w Reszlu
Ola Rakieć
Majka Legin
nauczycielki: Anna Jaloszewska, Barbara Samborska.