Dzień Otwarty Szkoły
W ostatnim dniu marca otworzyliśmy nasze podwoje dla tegorocznych ósmoklasistów. Dzięki uprzejmości dyrektorów szkół odwiedzili nas uczniowie z Reszla, Biedaszek, Nakomiad, Sątop, Bisztynka, Grzędy i Kolna, a także wiele przybyłych osób m.in. z Karolewa, Kętrzyna czy Dźwierzut. Na naszych gości zwarci i gotowi czekali członkowie Samorządu Uczniowskiego i inni uczniowie chętni do kontaktu z młodszymi kolegami. Przybyłych już na dziedzińcu szkoły powitali p.o. Dyrektora Zespołu p. Julita Woźniakowska oraz przewodniczący SU – Adrian Jurzyk z kl. IV TI, który koordynował działania SU i towarzyszył grupom w zwiedzaniu szkoły. Tego dnia miło było nam gościć Burmistrza Miasta Reszel p. Marka Janiszewskiego, z-cę Burmistrza p. Jerzego Bajorka, Wicestarostę Kętrzyńskiego p. Andrzeja Lewandowskiego, Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia p. Danutę Tomczak, Dyrektor CUW Powiatu Kętrzyńskiego p. Martę Żylińską, Komendanta Powiatowego PSP w Kętrzynie bryg. Tomasza Sygułę, przedstawicieli firmy Festool Polska, nauczycieli szkół podstawowych i rodziców tegorocznych ósmoklasistów.
Zanim nasi goście udali się na zwiedzanie zakamarków szkoły, obejrzeliśmy efekty współpracy z zaprzyjaźnioną z naszą szkołą drużyną OSP Reszel. Wraz z uczniami klas pożarniczych druhowie przygotowali pokaz ewakuacji osób poszkodowanych ze strefy zadymionej, a następnie badanie urazowe, zaopatrywanie na noszach oraz resuscytację. Uczniowie klasy pożarniczej chętnie pokazywali ósmoklasistom sprzęt strażacki i opowiadali o specyfice przedmiotów dodatkowych w liceum- edukacji pożarniczej oraz ratownictwa medycznego.
W Warsztatach Szkolnych na odwiedzających czekała moc atrakcji. Chcąc przybliżyć codzienną ścieżkę kształcenia nauczyciele zawodu oraz uczniowie technikum technologii drewna oraz szkoły branżowej I stopnia w zawodzie stolarz zaprezentowali możliwości naszego parku maszynowego. Całość została przygotowana w oparciu o założenia korelacji tradycji i nowoczesności w stolarstwie. Zamierzeniem organizatorów była prezentacja współczesnych możliwości i piękna pochodzącego z drewna.
Instruktorzy wraz z uczniami naszej szkoły zaprezentowali także sposoby obróbki drewna, w tym piłowanie, frezowanie i toczenie. Uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności majsterkowania podczas montażu budek lęgowych dla ptaków. Wszyscy brali udział w profesjonalnym pokazie prowadzonym przez firmę FESTOOLPOLSKA (patrona klas technikum technologii drewna oraz klas stolarskich), podczas którego prezentowane były najnowocześniejsze elektronarzędzia ułatwiające codzienną pracę z drewnem. Ogromnym zainteresowaniem młodzieży cieszył się proces projektowania komputerowego bazującego na programie FUSION 360, a następnie frezowanie wybranego projektu na obrabiarce CNC. Najistotniejszym faktem była z pewnością możliwość indywidualnych, szczerych rozmów gości z uczniami naszej szkoły. Byli oni doskonałą wizytówką nie tylko szkoły, ale również naszych warsztatów.
Uczniowie klas technikum architektury przygotowali pokaz wianków wielkanocnych z naturalnych materiałów, zaprezentowali projekty techniczne i wizualizacje rabat bylinowych oraz ogrodów dachowych.
Internat szkolny pełni w naszej szkole istotną rolę, gdyż jego mieszkańcy stanowią jedną trzecią uczniów naszej szkoły. Stąd właśnie corocznie budzi wielkie zainteresowanie zwiedzających. Członkowie Młodzieżowej Rady Internatu zaprezentowali pokoje, stołówkę i łazienki. Jednak to pomieszczenie znajdujące się na końcu listy wywołało największe emocje i zgromadziło wielu chętnych, a wszystko dzięki poczęstunkowi przygotowanemu przez wychowawczynię internatu p. Magdę Kuleszo i Młodzieżową Radą Internatu. Tym słodkim akcentem żegnaliśmy młodzież szkół podstawowych.
Klasy grafiki i poligrafii cyfrowej przygotowały pokaz drukowania 3D. Omówiono sprzęty, zaprezentowano wytwory pracy uczniów – kubki i prace graficzne. Zwiedzający otrzymali małe gadżety i broszury z dokładnym opisem kierunku.
W sali informatycznej pokazaliśmy jak tworzyć, modernizować oraz naprawiać sieci komputerowe. Zaprezentowaliśmy urządzenia stosowane w sieciach oraz narzędzia potrzebne w pracy. W kolejnej pracowni komputerowej skoncentrowaliśmy się na podstawowych komponentach komputerowych oraz budowie komputera. Pokazaliśmy, jak diagnozować i naprawiać urządzenia techniki komputerowej z wykorzystaniem rożnych testerów.
Uczennice klas I i II Branżowej Szkoły kształcące się w zawodzie fryzjera świadczyły usługi fryzjerskie, prezentując nowoczesne techniki cięcia i czesania.
Dzień pełen dobrej energii i pozytywnych emocji całej społeczności szkolnej uznajemy za bardzo udany.
Serdecznie dziękujemy:
- wszystkim przybyłym gościom za chęć poznania atmosfery naszej szkoły, nauczycielom - opiekunom za otwartość dla naszej inicjatywy, dyrektorom szkół za zapewnienie dojazdu i zwolnienie klas trzecich z zajęć lekcyjnych,
- współorganizatorom: OSP w Reszlu, Komendzie Powiatowej PSP w Reszlu, Burmistrzowi Miasta Reszel-p. M. Janiszewskiemu, firmie Festool Polska Spółka z o.o.za pomoc i wsparcie naszych działań,
- nauczycielom i uczniom za przygotowanie oprawy dnia, w szczególności- p. Ewie Piechocie, p. Amandzie Mazurowskiej, p. Robertowi Mieszkowskiemu, p. Magdzie Kuleszo, p. Monice Małolepszej, p. Krzysztofowi Majcherowi, p. Arturowi Palke, p. Agnieszce Śpiewak, p. Julicie Okrąglewskiej, p. Grzegorzowi Subocz,
- każdemu, kto miał wpływ na przebieg dnia i uzyskany efekt,
- wszystkim pracownikom szkoły za zaangażowanie i odpowiedzialną postawę.